Ochorel nám senior

Ochorel nám senior

O mne v skratke ..


Mám radosť, že moja práca so seniormi a ich rodinami ma priviedla na spôsob ako pomôcť každému, komu na svojom seniorovi záleží.

V čase, keď otázka „čo mám teraz robiť“ prišla od môjho tatina a týkala sa jeho otca, 

som ešte nevedela vôbec nič ž toho, čo viem dnes.

Môj dedko nám jedného dňa zatelefonoval, že poobede čakal babku na zastávke autobusu a ona sa nevrátila z práce, že máme prísť a niečo robiť. Babka bola vtedy už 12 rokov po smrti. O pár dní prišiel druhý telefonát. Dedko sa čudoval, kam sme všetci odišli a nič mu nepovedali, veď som mu ešte ani nepovedala, akú strednú školu som si vybrala. Mala som vtedy asi 22 rokov a strednú dávno za sebou. Po tomto telefonáte sme sa rozbehli za dedkom, bývajúcim 80km od nás. Diagnóza bola tzv. starecká demencia. V tom čase som pracovala na klientských centrách a sociálnu prácu som ešte len študovala. 

Čo ja viem, aké sú možnosti, keď senior náhle ochorie? 

Či môže ostať dlhodobo v nemocnici? 

Či môže ísť z nemocnice rovno do “domova dôchodcov”? 

Koľko to môže stáť peňazí a či na to “máme“?

Niekoľko rokov späť som začala pracovať v zariadení sociálnych služieb na pozícii sociálny pracovník. Súčasťou tejto práce bol kontakt s príbuznými “mojich” seniorov. Napriek tomu, že príbuzným sa uľavilo, že sa im podarilo zvládnuť všetky byrokratické úskalia umiestnenia ich seniora do zariadenia, na toto obdobie spomínali neradi. Väčšinou boli zdrvení už samotnou situáciou, že ich blízkemu sa výrazne zhoršil zdravotný stav a táto situácia so sebou priniesla mnoho otázok, na ktoré si museli začať zisťovať množstvo informácií od mnohých úradov a ďalších inštitúcií.

Určite ste sa s podobnou situáciou stretli, aj keď možno v inom kontexte. Potrebujete rýchlo riešiť nejakú situáciu… čo Ste urobili? Začali Ste sa pýtať svojich blízkych, kolegov, známych aj neznámych, začali Ste hľadať informácie na fórach, overovať si pravdivosť aj aktuálnosť získaných aj nájdených informácií. A keď Ste už informácie konečne mali pokope, čakal Vás “kolotoč” administratívnej byrokracie spojenej s návštevou inštitúcií a úradov, kde Ste sa pravdepodobne stretávali s hláškou “ešte Vám ale niečo chýba, tak sa zastavte nabudúce, keď to budete mať”. Cítili Ste sa vyčerpaní, možno nahnevaní. Veď Ste tej úradníčke volali deň vopred a zisťovali si, čo všetko treba priniesť, aby Ste to vybavili na jeden krát a aj tak Vám niečo chýbalo. To znamená ďalšie voľno v práci, vysvetľovanie kolegom a šéfovi, prečo tam zase nebudete a možno ďalších niekoľko nadväzujúcich dôsledkov. A na konci všetkého vybavovania možno budete aj tak neistí, či Ste mali všetky potrebné informácie, ako sa rozhodnúť čo najlepšie v tak krátkom čase.

Pripravujem pre Vás SPRIEVODCU správnymi rozhodnutiami. 

Dozviete sa, aké máte možnosti už od hospitalizácie svojho seniora v nemocnici, na aké otázky si zodpovedať predtým, než rozhodnete, čo bude pre Vášho seniora ďalej najlepšie, až po stratu seniora, ktorá k životu neoddeliteľne patrí.

Je určený každému, komu na svojom seniorovi záleží a viem, že Ste to práve Vy, pretože inak by Ste tieto riadky nečítali. 

Na konci rozhodnutí a po všetkých administratívnych krokoch, ktoré so zmenou zdravotného stavu Vášho seniora súvisia Vás čaká dobrý pocit, že Ste pre svojho seniora vybrali to najlepšie, pretože Ste získali všetky podstatné a dostupné informácie na jednom mieste.

Kúpou tejto knihy ušetríte najmä čas, ktorý viete venovať tým, ktorí o neho skutočne stoja 

(a to úradníci a internet určite nie sú).