OBDOBIE PO PRÍCHODE seniora do zariadenia sociálnych služieb JE KĽÚČOVÉ.
Skúsený personál vie nového seniora v zariadení a to, ako sa mu bude dariť, odhadnúť už v priebehu prvých dvoch až troch týždňov jeho pobytu.
Senior, ktorý do zariadenia prichádza zo svojho domu, kde viedol samostatný život, je v začiatkoch pobytu zmätený a na režim dňa, ktorý je zrazu v rukách niekoho iného si zvyká ťažko. Pravdou ale je, že pokiaľ od začiatku pobytu v zariadení seniora jeho rodina navštevuje, prinesie mu jeho obľúbenú knihu, deku, fotky rodiny a dobrú náladu, senior má aj v ostatnom čase chuť zúčastňovať sa programov v zariadení, spoznávať ostatných klientov, vytvárať si nové priateľstvá, udržiavať sa vo fyzickej aj psychickej kondícii a chce skúšať aj niečo nové.
Opakom je tzv. „odložený“ senior. Senior prichádza do zariadenia väčšinou z nemocnice, osobné veci mu prinesie rodina, ktorá má tak naponáhlo, že si neurobí čas ani na krátky rozhovor s personálom o jeho zvykoch a obľúbených činnostiach. Táto rodina býva videná v zariadení prvý a aj posledný krát, prípadne môžete túto rodinu uvidieť ešte v sprievode notára, ktorý overuje podpisy na darovacích listinách v ich prospech.
Nedá sa povedať, ktorý z týchto seniorov potrebuje viac pozornosti. Každý je v novom prostredí, s novými ľuďmi a režimom dňa.
CHCETE SENIOROVI POMôCŤ K LEPŠIEMU ŽIVOTU?
Spomeňte si, kedy sa usmieva a robte mu radosť.
Počúva rád nahrávky Andera z Košíc? Spýtajte sa v zariadení, či majú možnosť púšťať mu ich z gramofónu, magnetofónu alebo USB a prineste mu ich. Prezerá si rád fotky rodiny a vnúčat? Prineste mu ich a dajte na viditeľné miesto. Ak je Váš senior iba ležiaci, nalepte mu fotografie na skrinku nad hlavou, alebo na strop. Proste tak, aby na ne videl on, nie len personál. Poznáte jeho obľúbené jedlo? Aké sú jeho témy, pri ktorých stráca pojem o čase? Šport, varenie, práce v záhrade? Povedzte o tom sociálnemu pracovníkovi a ten už tieto informácie využije v prospech seniora. Je v záujme seniora, aby ste o ňom poskytli maximum informácií. Sociálni pracovníci totiž vedia seniorovi nájsť napríklad vhodného parťáka na rozhovory o tom, čo ich zaujíma alebo parťáka na hranie spoločenských hier.
Jednou z mojich úloh sociálneho pracovníka bolo vysvetliť príbuzným, AKO BY MALA, resp. NEMALA PREBIEHAŤ ich NÁVŠTEVA. Keď za svojim seniorom prídete, vždy to myslíte dobre, chcete ho potešiť. Keď ale počas návštevy seniorovi „vysvetľete“, aké je to v domove neosobné a chladné, že tam nemá svoje historické kreslo, svoju televíziu, na ktorej by sledoval obľúbené programy, že mu určite chýbajú jeho obľúbené jedlá a že polovica rodiny by za ním síce chcela prísť, ale sa im v programe vždy objavilo nejaké to ALE…efekt dobrého úmyslu sa vytráca ako para nad hrncom a zo srdečnej návštevy sa razom stalo slzavé údolie. Možno ho ľutujete, ako „dopadol“ a v akých podmienkach žije. Uvedomte si ale, že senior má po návšteve mnoho času na premýšľanie a keď sa zameria práve na prehodnocovanie toho, ako „dopadol“, jeho psychike to zaručene uškodí.
Hovorte o sebe, o svojich úspechoch, o vnúčatách. Ak ide o vášho rodiča, bude na vás hrdý. Ukazujte mu videá. Nikdy nebolo jednoduchšie prerozprávať svoje zážitky a ihneď mať po ruke fotografie a videá. Ak sa seniorovi staráte o dom/ byt, povedzte mu, že tam chodíte, že polievate kvety a darí sa im. Odovzdajte pozdravy od susedov. Učešte svojej mamine vlasy, ak ste to zvykli robiť aj predtým. Kľudne ju namaľujte, keď bola zvyknutá chodiť do spoločnosti upravená. Nosila klobúky? Prineste jej aspoň jeden a povedzte personálu, nech jej ho dávajú, keď pôjde na vychádzky.
NÁJDITE SI pre svojho seniora ČAS.
Tak ako v prvý deň, kedy seniora do nového domova privediete, tak aj každý ďalší deň. Najlepšie urobíte, keď ešte v deň príchodu do zariadenia vyhľadáte sociálneho pracovníka a porozprávate mu, čo má váš senior rád. Niekedy ide o takú maličkosť, akou je prezývka, ktorou ho oslovovali jeho priatelia celý život. Navštevujte seniora tak často, ako to len bude možné. Dohodnite sa s ostatnou rodinou a rozdeľte si víkendy, kedy ho bude kto z vás navštevovať. Telefonujte mu. Vždy si urobte čas osláviť jeho sviatok osobne a so všetkým, čo k tomu patrí, aby sa to čo najviac podobalo oslave u neho doma. Žiaden personál v domove, nech bude akýkoľvek dobrý a milý, mu nedokáže nahradiť jeho ozajstnú rodinu.
Čo dodať? Majte sa radi, podporujte sa, čas sa kráti, minulosť nezmeníte a rodinu si nevyberáte.

Srdcom som sociálny pracovník a práca so seniormi mi dáva zmysel.
Teraz pomáham rodinám chorých seniorov robiť správne rozhodnutia, šetrím ich čas a minimalizujem stres, ktorý ich pri vybavovaní umiestnenia ich seniora do “domova dôchodcov” čaká.
Viac o mne sa môžete dočítať napríklad TU.